Z serii „Zwykłe kamienie które komuś wydały się niezwykłe”.

Czasami to co dostaję do sprawdzenia jako meteoryt naprawdę zaskakuje. Jesteście w stanie przytaszczyć do domu nie tylko różne dziwne i nietypowe rzeczy ale także bardzo często po prostu zwykłe kamienie polne. Jak ktoś może sądzić, że zwykły granitowy otoczak może być meteorytem ? Nie mam zielonego pojęcia. Jak mówi Ferdynand Kiepski – „Są na tym świecie rzeczy które się fizjologom nie śniły” i jedną z nich jest to co Wy znajdujecie na polach i w lasach.

Zwyczajny kawałek krzemienia. Nic dodać nie trzeba.

Kamyk fajny ale gdzie tu meteoryt ?
Kolejny zwyczajny kamień z fajną powierzchnią którą być może ktoś pomylił z regmagliptami.
Kolejny kamyk z charakterystycznymi wgłębieniami. Ale regmaglipty wyglądają zupełnie inaczej.
Ciekawy okaz ale na kląbik
Być może jakis bazalt. Otworki powstały w wyniku wykruszenia się lub wypłukania minerałów.
Kolejny podobny okaz do poprzedniego.
Widać że to jakiś sklejony pył lub piasek. To co komuś wziął za skorupe obtopieniową to po prostu kolejna warstwa na tym kamieniu z innej skały
Tutaj mamy zwykłą skałę poprzecinaną żyłkami kwarcu lub kalcytu. Minerały te są twardsze od skały w której się znajdują dlatego też wystają ponad powierzchnię
Cieżko napisać co to może być.
Okaz został wypłukany i stąd takie dziury
Ładny otoczak z żyłą kwarcową.
Krzemień
Jakis kawałek granitu prawdopodobnie.
Ktoś zaszalał. Ten głaz ma z tonę. Jak TO można pomylić z czymś innym niż z wielkim głazem?
Fajny kamyk ale meteorytu się z tego nie zrobi
Tak jak okaz kilka zdjęć wyżej, jest to skała z żyłami twardego minerału.
Taka sama sytuacja jak wyżej.

KOMENTARZE:

  1. مصطفی napisał:

    سلام وقت بخیر من دوسنگ دارم آیا شهاب است

  2. Ryszard napisał:

    Świeże meteoryty mają widoczną skorupę obtopieniową , starożytne można rozpoznać po przecięciu i zbadaniu . Jednak podstawą zawsze jest żelazo- nikiel

  3. Voit napisał:

    Nr 3 i 4 to prawie pewniaki. Posiadają charakterystyczną teksturę. Nie wszystkie meteoryty posiadają regmaglipty, ponieważ nie wszystkie są meteorytami kierunkowymi. Regmaglipty powstają gdy meteoryt przechodząc przez atmosferę nie obraca się. Obracające się nie mają kierunkowych ablucji plazmowych. Brak skorupki nadpaleniowej, również nie jest elementem przesądzającym. Tak jak wszystkie skały na ziemi ulegają erozji tak i również meteoryty, które spadły dawno temu ulegają temu procesowi. Warstwa nadpaleniowa relatywnie łatwo ulega i wietrzeniu i erozji. Bardzo wysokie prawdopodobieństwo dla nr 5. i nr 10. Warto byłoby bliżej przyglądnąć się numerowi 14.

  4. Maciek napisał:

    Niektóre z tych kamieni są całkiem fajne. Pierwszy krzemień możliwe, że jest krzemieniem pasiastym. Gdyby za kryterium rzadkości uznać prawdopodobieństwo spotkania na świecie to nawet rzadszy od meteorytów 🙂 (oczywiście jak już gdzieś występuje to można go zbierać kilogramami). Część kamieni z dziurami wygląda na naruszone przez skałotocze. Jeżeli nie zostały przytargane ze skalistego wybrzeża morza innego niż Bałtyk to są świadectwem przynajmniej dwóch okresów geologicznych, bo skałotocze siłą rzeczy muszą ryć w skale o miliony lat starszej od samych siebie. Ogólnie zbieranie kamieni jest fajne, te ziemskie są znakiem czasów nieosiągalnych dla nas podobnie jak większe odległości w kosmosie.

  5. Marcin Cimała napisał:

    Są znajdowane meteoryty z czasów zlodowaceń, ale tutaj podaję przykłady zupełnie odjechanych kamieni które nijak się mają do meteorytów. Tu nawet nie ma czego rozpatrywać ani nad czym się zastanawiać dłużej niz 2 sekundy. Te okazy nie leżały nawet kilometr od jakiegokolwiek meteorytu.

  6. aleksander terebiłów napisał:

    Czyli jak czytam na wstępie,otoczak nie może być meteorytem.? bo nie ma juz skorupy obtopieniowej. Wynika z tego że meteoryty z czasów lodowcowych nie przetrwałyby  do dzisiaj ? Piszę tak bo trochę interesuje się poszukiwaniami.

Skomentuj